Wybór materiałów i technologii stojących za grafknives został dokonany w oparciu o podstawowe założenia. Noże:
- 1. Nie mogą się łamać.
- 2. Nie mogą się giąć.
- 3. Muszą być bezpieczne
- 4. Muszą dobrze wyglądać.
Te założenia zostały przekazane melontools.
Rozwiązanie:
Stal węglowa o wysokiej wytrzymałości. 40HNMA/40HM. Zawartość węgla – 0,4, poddana długotrwałej wielokrotnej obróbce cieplnej, dla uzyskania twardości nieco poniżej 50hrc. Wyższa zawartość węgla pozwoliłaby uzyskać wyższą twardość, ale kosztem podatności na pękanie a takie ryzyko jest niedopuszczalne.
Jednocześnie twardość jest w zupełności wystarczająca aby zapobiec gięciu się noży w czasie wyciągania ich z tarczy, czy w przypadku trafienia w twardą przeszkodę.
Aby noże były bezpieczne, stal i twardość zostały dobrane tak aby noże w przypadku np. uderzenia w inny nóż ulegały raczej wgnieceniu niż najmniejszemu nawet wykruszeniu. Dodatko wszystkie krawędzie noży zostały zaokrąglone, zaś „krawędź tnąca” ma grubość co najmniej 1mm i jest okrągła. Dzięki temu ryzyko powstania zadziorów czy szczerb zostało zminimalizowane.
Ostatnim wyzwaniem był estetyczny wygląd noży dla którego największym zagrożeniem jest rdza. Rozwiązaniem tego problemu jest pokrycie powierzchni noża. Możliwości jest wiele. Począwszy od najprostszej oksydy, poprzez malowanie proszkowe czy parkeryzację. Pokrycia takie mają jednak zasadniczą wadę. Uszkodzenie powłoki jest relatywnie łatwe, a uszkodzona powłoka wygląda nieestetycznie i traci swoje właściwości.
Dlatego zdecydowałem się na ocynkowanie. Ocynk jest znacznie trwalej związany ze stalą którą ochrania – nie sposób zerwać pokrycie, dlatego uszkodzenia powierzchni noża nie stanowią ognisk korozji. Ocynk jest również dość aktywny z tlenem w powietrzu, co powoduje że nawet uszkodzona tlenków warstwa odtwarza się. Chciałbym to zobaczyć przy farbie proszkowej 😀
Oznaczenia noży nanoszone są za pomocą lasera.